Her Anne ve babanın gözünden bile sakındığı çocukları için anaokulu zamanı geldiğinde, okul öncesi eğitiminin en iyi şekilde verildiği anaokulları arasında nasıl seçim yapılacağına ilişkin araştırmalar başlar. İyi bir kreşte neler olmalı, fiziki şartları, okulun misyonu, çocuğa karşı yaklaşımları, eğitim anlayışı, öğretmenlerin uzmanlıkları v.s.

1 – Eğitim anlayışı ve Eğitim Sistemi Ne?

Anaokulları, benimsedikleri eğitim anlayışları ile çeşitlilik gösteriyor. Örneğin bazıları tamamen okul öncesi eğitim oyunlarına; bazıları dil, matematik ve motor gelişimi konularına odaklanmış durumda. Bazısı erken yaşta İngilizce öğretme özelliği ile ön plana çıkarken bazıları bütüncül bir yaklaşımı benimseyen programlara ve aktivitelere sahip.

Montessori eğitimi, HIGH Scope Metodu, Gems Programı, Scamber Metodu, Reggio Emilia Yaklaşımı gibi modern ve yenilikçi bütünleştirilmiş eğitim programlarına sahip mi?

Öncelikle çocuğunuzu anaokuluna gönderirken neler bekliyorsunuz?  Bu dönem 3-6 yaş çocuk gelişimi için hayati öneme sahip. Bu nedenle anaokulunun benimsediği eğitim anlayışının tek tip olmaması son derece önem arz ediyor.

 

2- Eğitimci Kadrosu

Kreş seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında öğretmenin çocuklara yaklaşımı ve uzmanlık derecesi elbette çok önemli. Anaokuluna karar verirken öğretmen için kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunuyor.

 • Anaokulu öğretmenliğini sadece iş olarak mı görüyor yoksa gerçekten çocukları seviyor, onlarla ilgilenmeyi can-ı gönülden yapıyor mu?
 • Bir sorun olduğunda sinirlenip kaygılanacak biri mi? Çocuğuna güven verebilecek yapıda mı?
 • Çocuk gelişimi konusuna ne kadar hakim? Hangi okuldan mezun, bu alanda yaptığı çalışmaları var mı? Ay ay çocuk gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip mi? Mesela sizin çocuğunuz 36 aylık ama sınıfta 4 yaşında çocuklar da var. O zaman ne olacak?
 • Tüm dünyada uygulanan anaokulu eğitim metotlarından ve çocuk gelişimine dair yapılan çalışmalardan haberdar mı? Vizyonu geniş mi?
 • Herhangi bir sorunu çözerken çocuklara ve ailelere yaklaşımı nasıl? Bunun için kendisinden, anaokulu yönetiminden bilgi istemek en doğal hakkın, çekinme.

Öğretmenin deneyimli olması da önemli bir artı. Bu yüzden eğitim kadrosunun ve anaokulunun deneyimine de güvenebiliyor olman gerek.

3. Anaokulunun eğitim programı yeterince kapsamlı mı?

İyi bir kreşte olması gereken özellikler arasında eğitim programının kapsamlı ve çeşitli olması gerektiğinden bahsettik. Biraz daha açalım.

 • Anaokulu etkinlikleri, oyunları, dersleri bireysel farklılıklar göz önüne alınarak oluşturulmalı. Her çocuğun öğrenme süreci, yetenekleri farklı. Mesela sizin çocuğun görerek, başkasının çocuğu duyarak öğreniyor olabilir.
 • Okul öncesi eğitimin temel amacı, bilgiyi öğrenmelerinde çocuklara gerekli becerileri kazandırmak olmalı. Bu yüzden anaokulu etkinliklerinin ve oyunlarının sıkıcı, yoğun, zorlayıcı olmaması gerek. Çocuğunun yaşayarak ve eğlenerek renkleri, sayıları, soyut düşünmeyi öğrenmesi lazım. Branş derslerinin kapsamını ve dağılımını değerlendirirken bunları göz önünde bulundurmalısın.
 • Anaokulunun eğitim programı; ölçme, değerlendirme ve geliştirme sistemine sahip mi? Bir kere öğrettik bitti, diye bir şey yok. Çocuğunun hangi alanlarda ne kadar başarılı olduğuna, hangi konularda geliştirilmesi gerektiğine dair bir değerlendirme sisteminin olması lazım. Bu da yine bireysel ölçüleme ile mümkün. Yapılan değerlendirme sonrasında eğitim programı, çocuğuna göre yeniden şekillendirilmeli ve geliştirilmeli.
 • Spor ve sanatsal aktiviteler için yeteri kadar materyal ve aktivite saatleri var mı? Anaokulunda sadece bir tane resim köşesi mi var, farklı sanat dallarına dair dersler ve saatler de bulunuyor mu?
 • Eğitim programı sadece zihinsel ya da motor becerilerin geliştirilmesine odaklanmamalı. Çocuk gelişimi; zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel olmak üzere 4 alandan oluşur. Her biri için kaliteli bir program oluşturulmuş mu

4- Anaokulunun Fiziki Şartlar Nasıl?

Anaokulunun fiziksel özellikleri de kreş seçiminde önemli bir kriter olmalı.

 • Kreşin bulunduğu ortam nasıl? Çevresi güvenli mi? Ulaşımı kolay mı?
 • Bahçesi var mı?
 • Anaokulu binası müstakil mi?
 • Sınıflar yeterince güneş ışığı alıyor mu?
 • Bir kreşte olması gereken malzemelerin hepsi bulunuyor mu?
 • Uyku odaları, tuvaletler, mutfak ve oyun alanları temiz mi?
 • Kazalara ve tehlikelere karşı güvenlik önemli alınmış mı?

5. Anaokulunun yemek menüsü nasıl?

Çocuğunun sağlıklı beslenmesi tabii ki hayati bir konu. Anaokulunun yemek listesi besleyici ve dengeleyici bir programla mı oluşturulmuş, dikkat et. Yemekler kaliteli mi, iyi pişiyor mu, bunlar da önemli tabii.

6. Diğer çocuklar nasıl vakit geçiriyor?

Anaokulu araştırması yaparken elbette birçoğunu gezecek, kreşlerin yönetim kadrosundaki insanlarla konuşacak, ince eleyip sık dokuyacaksın.

 • Mesela bir anaokuluna gittiğinizde çocukların birbirlerine nasıl davrandıklarına bakabilirsiniz. Eğitimcilerin çocuklara nasıl davrandıklarına bakın. Çocukların kendilerini ifade edip, birbirleri ile konuşup anlaşmalarına izin veriyorlar mı yoksa çocukları susturmak ve konuyu kapatmaya mı çalışı?
 • Anaokulunda aranması gereken özelliklerden biri de bireysel vakit geçirmeye uygun alanların olup olmaması. Gezdiğin kreşlerde şunlara dikkat et: Çocuklar mutlu mu, sıkılıyorlar mı? Tüm anaokulu etkinlikleri grup halinde mi yapılıyor, bireysel olarak oyun oynayan ya da çalışma yapan çocuklar da var mı?
 • Çocuklar öğretmenle iletişim kurmak için adeta yarışıyor mu? Başlarında her zaman onlarla ilginecek yeterli sayıda öğretmen var mı?