Berna-Semerci-Naciye-gul-sahin-cucuklar-kaybolmasin

Ülkemizde, son dönemde çocuk kaçırılma, kaybolma ve istismar olaylarında artış gözlemlenmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 81 ilde yaptığı araştırmaya göre, 2008-2011 yılları arasında kaybolan çocuk sayısı 27 bini geçmiştir. 2008′de 4 Bin 517, 2009’da 5 Bin 81, 2010‘da 8 Bin 81, 2011’de 10 Bin 67 ve 2012 yılında ise 12 Bin 474 çocuk kaybolmuştur ve bu sayı her geçen yıl artmaktadır.

Türkiye’de 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 104 Bin 531’e ulaşmıştır. Avrupa’da her iki dakikada bir çocuk, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 40 saniyede bir çocuğun kayıp olarak kayıtlara geçtiği belirtilmektedir.

Ülkemizde de kayıp çocuklarla ilgili tablo ürkütücü boyutlardadır. Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ) verilerine göre 2014 yılı için Kasım 2014 tarihi itibariyle halen aranan kayıp çocuk sayısı 7 Bin 69’dur. Artan çocuk kayıpları nedeniyle KİHBİ’nin düzenli olarak yayınladığı kayıp çocuk sayısını açıklamaya ara verdiği iddia edilmektedir. Özellikle IŞİD gibi eli kanlı terör örgütlerinin çok sayıda çocuğu kaçırdığı, bu olayların kayıp çocuk sayısını arttırdığı iddia edilmektedir.

Berna Semerci Naciye Gül Şahin Çocuk İstismarı için Önlemler

Yaşanmasını istemediğimiz bu tarz olaylara engel olabilmek için önce ebeveynlere sonra da çocukların eğitimi ve okul içi güvenliği adına okullara önemli görevler düşmektedir.

Okullarda güvenlik görevlisi bulunmalı, okula gelen ziyaretçilerin kimlik bilgileriyle birlikte nerede oturdukları ve telefon numaraları gibi bazı bilgiler okul yönetimi tarafından mutlaka talep edilmeli ve bilinmelidir. Çocuklar ailenin bilgisi dışında ebeveyn hariç üçüncü şahıslara teslim edilmemelidir. Okul kapısı her daim kapalı tutulmalı, okul içinde ve çevresinde güvenlik amaçlı, çalışır durumda kamera sistemi mevcut olmalıdır. Çocuklarımıza, okula ilk başladıkları günden itibaren anne ve babasının isim ve soy ismi, en az bir tane telefon numarası, ev adresi, jandarma, itfaiye, polis gibi önemli telefon numaraları öğretilmelidir.

Okulun rehberlik departmanı tarafında çocuğa her ay “Bir İnsan Çiz Testi “ yapılması, bunun okulda bulunan pedagog veya okul psikologu tarafından incelenmesi süreci takip edebilmek adına oldukça önemlidir.

Çocuklar ada bilinç kazandırılması da bu konuda alınacak en önemli önlemlerin başında gelir. Okul içerisinde konuyla alakalı basit drama çalışmaları, oyun ve etkinlik faaliyetleri yapılmalıdır. Çocuklarımıza resimli kitaplar kullanılarak vücut bölgelerinin isimleri ve bedenindeki özel bölgelerin nerede olduğu öğretilmeli ve yabancı kimselere güvenmemesi, bedenindeki özel bölgelere dokunmak isteyen kötü niyetli kişilere “Hayır!“ demesi gerektiği uygun bir dil kullanılarak, korkutmadan anlatılmalıdır. Ayrıca çocuk “iyi dokunuş “ ve “kötü dokunuş “ hakkında bilgilendirilmelidir. Yıl içinde velileri de bilinçlendirmek adına ”Çocuklarda Cinsel Eğitim“ ve Çocuklara  istismar hakkında bilgilendirme seminerleri düzenlenebilir.

Okulun öğrenci servisi, bilinen güvenilir firmalardan seçilmeli, Milli Eğitim Bakanlığının zorunlu kıldığı tüm belgeleri tam olmalıdır. Servis içerisinde çocuklarla ilgilenen bir hostes mutlaka olmalıdır. Bilhassa anaokulu ve ilkokulu çağındaki çocuklar ebeveyne hostes tarafından teslim edilmelidir.

Bastırılmış duyguları olan, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmış, ailesiyle, arkadaşlarıyla, öğretmeniyle iyi iletişim kuramamış çocuklar, her zaman, kandırılması en kolay çocuklar olmuştur. Dolayısıyla özgüveni yüksek, kendini rahat ifade edebilen, korkusuz çocuklar yetiştirilmelidir.

Araştırmacı, yazar aynı zamanda New Yok Üniversitesi’nde J.K. Javits kürsü profesörü olan Sayın Selçuk Şirin de Hürriyet gazetesinde yer alan köşesinde çocuk istismarı konusuna değinmiş ve kendisi de çocukluğunda istismara uğramış olan Oprah Winfrey’in bu konuda çıkardığı dört önemli dersi okuyucularıyla paylaşmıştır. Bu dört madde ebeveynler için oldukça önemlidir. Hocamızın izniyle yazımı çok büyük önem arz eden bu dört maddeyle sonlandırmak istiyorum.

Yetenekli Eller Anaokulu Çocuklar Kaybolmasın

Karakarga yayın evinden çıkan bu kitabın, tüm veliler tarafından okunması gerekiyor.

AİLELERİN BİLMESİ GEREKEN 4 ŞEY!

ÇOCUK istismarı üzerine en çok kafa yoran insanlardan biri kendisi de çocuk yaşta tecavüze uğramış olan Oprah Winfrey. Ömrünü çocuk istismarının azaltılmasına harcamış bir isim. Yıllarca bıkmadan usanmadan, reyting kaygısı duymadan bu konuda sayısız program yaptı. Bilim insanlarıyla, istismarcılarla ve tabii ki mağdurlarla buluştu. Bütün bu çalışmaların ardından Oprah, hepimiz için şu 4 dersi çıkarmış:

– Çocuk istismarcılarının yüzde 90’ı kurbanlarını tanıdık çocuklar arasından seçiyor. Çocuk istismarcılarının yalnızca yüzde 10’u aileye ve çocuğa tamamen yabancı biri. O nedenle ebeveyn olarak çocuğunuzu emanet ettiğiniz hiçbir yetişkine gereğinden fazla güvenmeyin. Aile ve yakın arkadaş da buna dahil!

– İstismarcılar kurbanlarını rastgele seçmiyor. Sapıklar kendilerine kurban seçerken kırılgan çocukları hedef alıyor. O nedenle çocuğunuzun kırılganlığını önceden keşfedip ona destek olun, çocuğunuzun kendisine olan güvenini yükseltmek, onu cinsel istismara karşı koruyan önemli bir adım.

– İstismarcılar son derece manipülatif ve hesapçı insanlar. Öyle olduğu için de kurban seçtikleri çocukları suçlarına ortak etmekte çok ustalar. Bu yüzden pek çok mağdur çocuk, istismara kendilerinin sebep olduğuna inanıyor. Bu üçkâğıtçıların tuzağına karşı uyanık olmak bir zorunluluk.

– En önemlisi ise şu: Gözünüzü açın! Çocuğunuzun bulunduğu tüm ortamlarda onlarla aşırı derecede ilgilenen, gereğinden çok vakit geçiren yetişkinleri görmezden gelmeyin. Eğer çocuğunuz açıklanabilir bir neden olmadan hayattan ve arkadaşlarından ani bir şekilde soğuduysa, iç çamaşırında kan izi gördüyseniz, yürümede ya da oturmada sıkıntı çekiyorsa, cinsel bölgesinde ağrılardan şikâyet ediyorsa ya da başka çocuklara cinsel istismar emareleri göstermeye başladıysa yargılamadan sorular sormanın zamanıdır. Eğer çocuğunuz size herhangi bir istismardan söz ettiyse bunu aman hafife almayın, yok saymayın. Bir çocuk kolay kolay bu konuda yalan söylemiyor. Yapmanız gereken acilen meseleyi yetkili bir merciye taşımak. Bu süreçteki her gecikme sizin ya da başka birinin çocuğunun istismara maruz kalmasına göz yummak demek.

Kaynakça:

ŞİRİN Selçuk, “İdam İsteriz!”, Hürriyet, 15.07.2018

Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK, http://www.tuik.gov.tr/, (ET: 31.07.2018)

OKUL KURUCUSU

NACİYE GÜL ŞAHİN

Leave Your Reply