Eğlenceli Matematik - Anaokulu Matematik Eğitimi

Anaokulu matematik eğitimi hakkında yazmış olduğumuz “Eğlenceli Matematik” yazımızda erken dönem matematik gelişimi için neler yaptığımızı değerli velilerimize detaylı şekilde açıklamak istedik.

“Matematik ve dil yetenekleri arasında dikkat çekici bir bağıntı vardır. Dil gelişimi matematikteki başarıyı da etkilemektedir. Çünkü okul öncesi çocukların dil becerileri ile matematiksel kavram gelişimleri arasında karşılıklı olumlayıcı bir ilişki vardır.

0-6 yaş grubunu kapsayan okul öncesi dönem, hız ve nitelik açısından insan gelişiminde en yoğun dönemdir. Bu dönemde; bedensel, sosyal, duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri açısından son derece önemli ve geleceği belirleyen özellikler kazanılmaktadır. Bu dönemde çocuğun kazanımları arasında sıralanabileceklerden biri de “erken akademik beceriler”dir. Bu dönemdeki ‘erken akademik beceriler’, okuma-yazma alanındakilerle beraber matematik becerileri kapsamaktadır. Geliştirilen erken akademik beceriler, çocukların ilköğretime hazır bulunma düzeyini arttırmakta ve “ileri akademik becerileri”nde çok daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Bu bilinç ışığında, Yetenekli Eller Anaokulu olarak bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getirmekteyiz. Hedefimiz “yaparak-yaşayarak ve eğlenerek öğrenmek”tir. Bütünleştirilmiş etkinlik planlarında her zaman matematiğe yer vermekteyiz. Matematik artık çok kolay. Hem eğleniyoruz, hem öğreniyoruz.”

Aylin ÇAKIR
Okul Öncesi Öğretmeni

Anaokulu Matematik Toplama Eğitimi Renkli Toplar

“Uçan toplar birbirine eklenince daha çok uçan topumuz oluyor.”

 

Eğlenceli Anaokulu Matematik Dersi

“Bil bakalım elindeki çubuk hangi kutuya konulmalı?”

 

Okul Öncesi Matematik Eğitimi Nasıl Olur?

“Altı güzel kelebek, altısı da birbirinden güzel kelebek. Benim de kelebekler gibi kanatlarım olsaydı kırmızı olmasını isterdim.”

 

Benekler ve Rakamlar Anaokulu Matematik Dersi

“Beneklerle rakamlar farklı. Çarkı çevirsek kendiliğinden eşleşirler mi, acaba? Ama çok hızlı.”

 

Anaokulunda Oyun Oynayarak Matematik Eğitimi

“Sayı mı sayalım, oyun mu oynayalım? Yoksa ikisini birden mi yapalım?”

 

Anaokulu Matematik Kapaktan Hesap Makinesi

“Su şişesi kapaklarından hesap makinesi mi? Vallahi benim aklıma gelmişti.”

Leave Your Reply