Yetenekli Eller Eko Okulları Yeşil Bayrak Ödülü Kazandı!

ye_ekolojikYetenekli Eller Anaokulu olarak ekolojik okul olmanın önem ve değerine inanıyoruz. Bizce ekolojik okul olmak önemlidir çünkü;

  • Çocuklarımıza kirlenmemiş bir dünya bırakmanın tek yolunun, onlara doğaya saygı göstermeyi öğretmekten geçtiğini biliyoruz. 
  • Çevremizi temiz tutmayı, enerji kaynaklarımızı doğru ve tasarruflu kullanmasını öğrenmek de bir zorunluluğa dönüşmüştür. 
  • Günlük hayatımızda kullandığımız gıda ürünlerinin doğal ve taze olması sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle onların mümkün olan en yakın yörede ve doğal tarım tekniklerine uygun olarak üretilmesini gözetmeliyiz. 
  • Geri dönüşüm kaynaklarının toplanması ve uygun koşullarda uygun yerlere iletilmesi, Eko Kent kavramının öğretilmesi, tercih meselesi olmaktan çıkmıştır.
  • Ekolojik okulun amaçlarını gerçekleştirmesi için permakültür felsefesinden yararlanılacaktır.
  • Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

bayrak

2016-2017 eğitim öğretim yılında başvurduğumuz Eko Okullar Projesi kapsamında, bu eğitim öğretim yılında da çocuklarımız ile “Çöp Atık ve Geri Dönüşüm” konularında çalışıp enerji ve su sorunlarına eğilip, Çevre Bilinci daha yüksek bireyler olma yolunda var gücümüzle çalışacağız.

Proje ve ayrıntılarını en kısa sürede ‘Veli Görüşmeleri’mizde sizlerle paylaşarak, konu hakkında katkı sunabilme imkanı vereceğiz.

‘Permakültür ve Doğa Dersleri’miz yıl boyunca devam edecek.  Keyifli, neşeli, sağlıklı bir eğitim öğretim yılı temennisiyle…

 

Yetenekli Eller Anaokulu