High Scope Nedir?

HighScope yaklaşımı ilk olarak 1960’lı yıllarda Amerika Birşelik Devletleri’nde geliştirilen bir eğitim programıdır. Programın amacı ise okul öncesi yaştaki çocukları gelecekte okullarında başarılı olabilecekleri şekilde hazırlamaktır.

1969’larda ilek defa denenen bu özel eğitim programının bu çocukların eğitiminde etkili olduğu ilerleyen yıllardaki başarılarından gözlenmiştir.

HighScope Eğitim ve Araştırma Vakfı

Dr. David Weikart tarafından ABD’nin Michigan eyaletinde 1970 senesinde HighScope Eğitim ve Araştırma Vakfını kurmuştur. Vakfa dahil HighScope uzmanları, Dr.David Weikart’ın okul öncesi eğitimde etkin öğrenme yaklaşımını geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya günümüze kadar devam etmişlerdir.

20’den fazla ülkede okul öncesi ve anaokulu dönemine hizmet veren eğitim kurumlarında kullanılan High Scope, uzun süredir tanınmış eğitimsel bir yaklaşımdır.

Bu yaklaşım, özel eğitim ekipmanları ya da özel bir çevre istemeyen eğitimsel bir süreç ve felsefe olduğu için kolayca her okulda uygulanabilmektedir. Temelleri 40 yıllık araştırmalar üzerine kurulmuştur.

Leave Your Reply