Maker Nedir? Maker Etkinliklerinin Çocuklar İçin Önemi

Maker veya Maker Movement olarak bilinen, dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır.

Çocuklar için maker etkinliklikleri son birkaç yıldır özellikle okul öncesi yaş grubu tarafından büyük ilgi görmekte ve çocukların gelişime katkı sağlamaktadır.

Özellikle okul öncesi ve ilkokul yaş gruplarından çocuklar çeşitli maker etkinlikleri veya internette buldukları eğitimler ile maker dünyasının üretkenlik ile dolu dünyasına giriş yapıyor. Maker etkinlikleri özellikle 5-14 yaş arası çocukların gelişimi için oldukça önemli.

Maker etkinlikleri 5-14 yaş aralığındaki bir çocuğun hayatına ne gibi katkılar sağlayabilir ve çocuğun hayatında neleri değiştirir ve geliştirebilir bu yazımızda kısaca bunlardan bahsetmek istedik. Aşağıda birkaç madde halinde sizler için maker uygulamasının genel faydalarını listeledik;

Üretim Bilinci Katar

Maker etkinliğinin çocuklara kazandırmaya çalıştığı üretim bilincini 5-14 yaş aralığında bir çocuğun kazanması çocukların gelecekte tüketim yerine üretime yönelmesi için çok önemlidir.

Küçük yaştan itibaren üretici bir birey olarak yetişen çocuklar, hayatlarını bu şekilde şekillendirebilir ve olumlu yönde bir çok katkı sağlar.

Hayal Etmeyi Öğretir

Hayal etmek çocuklar için önemli bir olgudur. Yaratıcı fikirler hayallerin gerçeğe dönüşmesi ile ortaya çıkar. Çocukların renkli ve geniş hayal güçleri ile birlikte ortaya çıkabilecek yaratıcı fikirler ise neredeyse sonsuzdur. Maker hareketi bu konuda çocuklara yardımcı olarak potansiyellerini keşfetmelerini hayal güçlerini serbest bırakmalarını sağlar. Çocuklarımız bu etkinlik ile hayallerinin gerçeğe dönüşebileceğini keşfeder ve kendi fikirlerine fırsat vermeye başlarlar.

Paylaşma Bilinci Katar

Bilim paylaşım ile büyümüş, her adımda daha da gelişmiştir. Bilim insanları buluşlarını ve fikirlerini paylaşarak diğerlerinin onlardan faydalanmasına ve geliştirmesine olanak sağlamıştır. Bilimin gelişimindeki en önemli etken paylaşmak olmuştur. Maket etkinliği ile çocuklara aşılanan bir diğer katkısı da paylaşmayı ve diğerleri ile beraber çalışmayı öğrenmesidir. Çocuklar bu etkinliklerde fikir birliği ve fikir paylaşımları yaparak beraber daha doğru çözümlere gitmeyi öğrenirler.

Sabretmeyi Öğretir

Maker atölyesinde çocuklar çeşitli ürünler ortaya çıkarmaya çabalarken aynı zamanda bir çok problem ile karşılaşmaktadırlar. Maker Hareketi, çocuklara bir ürün geliştirirken karşılaştıkları problemleri sabırlı ve azimli bir şekilde çözmeleri gerektiği bilincini kazandırmayı amaçlar. Bu şekilde çocuklar aynı zamanda bu tecrübelerinden hayatları boyunca karşılaşacakları problemlere karşı azimli ve sabırlı olmaları gerektiğini öğrenecekler.

Yetenekli Eller Anaokulunda yapmakta olduğumuz atölye çalışmalarımızdan bir diğeri olan “Maker Etkinliği” için genel açıklamalarımız bu şekildedir. Derslerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve içeriklerini öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

Maker Atölyesi “Ressam Robot ” Çalışması

Kavram olarak Stem Maker ve Robotik Kodlama

Mad Science Programı Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Mad Science Deneyleri ve İçerikleri Nelerdir?