Dünyadaki ülkeler arasında ilişkilerin, sosyal ve iş alanında bağlantıların yerelleşmeden daha çok küreselleştiğine tanık oluyoruz. Bu gelişmelerin ışığında dünyada “İngilizce” doğal bir ortak dil haline gelmiştir. Her yaştaki insanın artık iletişime geçmesi için İngilizce biliyor varsayılması da bu sürecin sonuçlarından biridir. Eskiden daha iyi bir iş bulmak amacıyla öğrenilen bu dil artık dünyayla iletişim halinde kalmak için öğreniliyor. Bu açılardan bakıldığında okul öncesinden başlanarak çocuklara İngilizce eğitim vermeye başlamak onların ilerideki sosyal becerileri ve başarısı için çok önemli. Bu yazıda da okul öncesi İngilizce eğitimini detaylıca inceleyelim.

Okul Öncesi İngilizce Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalı?

Çocuklarda dil eğitimine belli bir yaşta başlanmalıdır şeklinde genelleşmiş bir yargı yoktur. Ancak araştırmalara göre 15 yaşına kadar çocuklar dile maruz kaldıklarında o dili anadilleri gibi konuşabiliyorlar. Ama doğduğundan itibaren başka bir dile maruz kalmayan çocukların ikinci bir dil öğrenmeye başlama yaşının 3 veya 4 olması tavsiye ediliyor. Eğer çocuk İngilizce ile 3 yaşından önce temasa geçmemiş ise daha dikkatli davranmak gerek. Çocuğun gittiği ve eğitim aldığı veya zamanını daha çok geçirdiği mekanın büyük etkisi var.

Örneğin 5 yaşındaki bir çocuk sürekli İngilizce konuşulan bir ortamda bulunursa dili çok iyi öğrenebilir. Daha önceden dil öğrenmeye başlamış arkadaşlarına kolaylıkla yetişebilir. Ama doğduğundan itibaren hem Türkçe hem İngilizce konuşulan bir ortamda büyürse çocuk iki dili de aynı zamanda öğrenebilir. Taklit ederek öğrendiklerinden dolayı çocuklara sürekli kelime ve cümleleri tekrar ettirmek öğrenme süresini kısaltır. Kısacası dil öğrenmeye başlamanın kesin bir yaşı yok. İmkanlarınız dahilinde ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi.

Okul Öncesi Çocuklara İngilizce Eğitim Verilirken Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Okul öncesi çocuklara eğitim vermenin ilk aşaması çocukları heveslendirmek ve günlük yaşantıya İngilizceyi eklemektir. Çocukların günlük yaşamının her alanına İngilizceyi adapte etmek çok önemli. Bunu bir zorunluluk gibi değil de adeta yaşamın bir parçası olan oyun şeklinde çocuklara sunmak eğitimi kolaylaştırabilir. Günümüzde çocuklar teknoloji ile çok ilgili oldukları için çeşitli interaktif oyunlar oynatılabilir. Çocukların İngilizce çizgi film izlemesi ve şarkıları dinlemesi de sağlanabilir.

Anaokulu İngilizce Eğitim Programı