Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG), bireylerin okuma, yazma ya da matematik gibi bazı özel alanlarda yaşıtlarına ve zekâ seviyesine uygun başarı sağlayamayıp, beklenildiği düzeyde öğrenememesidir. ÖÖG; etki ettiği alanlara göre çeşitli alt tipleri vardır:

 • Okuma bozukluğu (disleksi),
 • Yazılı anlatım bozukluğu (disgrafi)
 • Matematik bozukluğu (diskalkuli)

Bu alt-tipler, bazı vakalarda tek başına seyredebildiği gibi beraber seyrettiği de gözlemlenmiştir.

Özgül Öğrenme Güçlüğünün nedenleri tam olarak ortaya konulamamakla beraber, çoğu uzman merkezi sinir sistemindeki işlevsel bozukluğa dayanan yapısal bir sorun olduğunu düşünmektedir.

Ortak yaygın kanaat, hem bilginin elde edilmesi hem de kullanılmasını sağlayan süreçlerde sorun olduğu yönündedir. İşin ilginç yanı, ÖÖG tanısı konan çocuklarda genel olarak zekâ düzeyleri normal veya normalin üzeridir.

Çocuklarda öğrenme güçlüğünün teşhisi için, genel sağlık yapısına, aile ve eğitim öyküsüne dikkat edilmelidir. Ayrıca klinik incelemeler ve buna bağlı bazı testlerin de uygulanması gerekir.

Özgül Öğrenme Güçlüğü, genel olarak ilkokul döneminde ortaya çıkmaktadır, ancak teşhisi o kadar da kolay olamamaktadır. Çünkü, her çocuğun öğrenme kapasite ve yöntemleri farklılıklar göstermektedir.

Buna bağlı olarak, öğrenme güçlüğü açısından risk faktörleri içindeki çocuklar özenle takip edilmeli, tanı ve tedavi aşamalarında gecikme yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Nelerdir?

 • Yönlerin karıştırılması,
 • Konuşma ve telaffuzda yaşanan sorunlar,
 • Zaman yönetiminde gözlemlenebilecek sıkıntılar,
 • Kalem tutuşu konusunda hatalar,
 • Okuma, yazmada yaşanan zorluklar ve sorunlar
 • Basit işlemleri kavramaktaki zorluklar, dört işlemi gerçekleştirmede yaşanan sıkıntılar,
 • Plan program yapmakta güçlük çekilmesi ve düşünmeden harekete geçilmesi,
 • El-göz koordinasyonundaki sıkıntılar,
 • Dikkat, konsantrasyon ve hafıza sorunları.

 

Bu belirtileri gözlemliyorsanız, çocuğunuzun ÖÖG açısından değerlendirmesi yararlı olacaktır.

Ancak çocuğunuza öğrenme güçlüğü tanısı konulması durumunda paniğe kapılmamalı ve soğukkanlı olmalısınız. Uzmanlar tarafından oluşturulmuş uygun programlar çözüm üretme konusunda yardımcı olacaktır. Gerekli olması halinde ihtiyaca göre özel eğitim ve eğitsel terapi de tedavi sürecinde katkı sağlayacaktır. Bu noktada, çocuğun duygu durumuna ve yaşadığı zorluklara bağlı olarak  psikolojik destek gerekebileceğini hatırlatalım. ÖÖG içindeki çocuklara yönelik yürütülen tedavi, süre ve sıklık açısından da, çocuğun öğrenme kapasitesi ve şekline göre değişkenlik gösterebilir.

 

Özgül Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Çocukların Ailelerine Öneriler

 

Öncelikle, bu sıkıntıyı çeken her çocuğun yaşadıkları güçlüğün birbirinden farklı olduğunu dikkate almak gerekir. Çocuğun eksik olduğu alanlar özenle araştırılarak belirlenmeli ve buna uygun eğitim-tedavi programı oluşturulmalıdır. Çeşitli konularda yaşıtlarının gerisinde kalması sebebiyle çocuğunuz kaygı bozukluğu, öfkeli davranışlar veya depresyon içine girebileceğinden, daha anlayışlı ve tahammüllü olma konusunda kendinizi telkin etmelisiniz. Bu süreçte ebeveynler olarak, çocuğunuza onun yanında olduğunuzu gösterebilmeli ve sabırlı olmalısınız. Yaşadığı zorlukların ve öğrenme güçlüğü çektiği alanların farkında olduğunuzu bu süreci normalleştirerek hissettirmelisiniz. Böylece çocuğunuz yaşadığı sıkıntıları izah edebilme rahatlığına da kavuşacaktır. Bütün bunların yanında, en önemlisi çocuğunuzun güçlü ve yetenekli olduğu yanları bulmalı ve onun da bu özelliklerini fark etmelerine yardımcı olmalısınız. Tabii bu becerilerini yaşamının diğer alanlarına taşıması konusunda da ona önderlik etmeli ve bunu yapabilmesi için güçlü motivasyon sağlamalısınız.

 

Uzm.Psk Ayşe Selin Özmen