bakırköy permakultür anaokulu

Yetenekli Eller Doğaya Dokunuyor

Okulumuzda yapılacak doğa dersi; permakültür tasarım anlayışından yararlanarak şekillendirilmektedir.

Permakültürü, yaşadığımız evrene zarar vermeden dünyada var olan doğal sistemleri taklit ederek yeni ilişki ağları tasarlama aracı olarak tarif edebiliriz.

Betonlaşmış bir kent yaşamında ve yeşilin zor bulunduğu bir ortamda çocuklarımızın nefes alabileceği bir yer vermek istedik.

Bu nedenle 380 metrekare bahçemizin bir kısmı çocuklarımızın doğa ile buluşması ve tarımsal faaliyetler ile ilgilenmeleri için özel olarak ayırdık. Meyve ve sebze ekimi öğretilirken, bitkilere nasıl bakılması gerektiği, sulama ve ürünlerin toplanma zamanlarında yapılan aktivite ile öğretilmektedir.

Bahçemizin genelinde toplam 66 adet çam ağacı bulunuyor.

Okulumuzda yaş grubuna uyarlanmış aktivite ve içerikler sayesinde çocukların doğayla olan bağını yeniden kurup onları doğa yoksunluğu sendromundan kurtarmayı amaç edindik.

Dersimizin işlenişi esnasında çocuklar gıda atıklarından kompost (organik gübre) üretecek. Toprak çeşitleri , su kaynakları , dünyanın kaynakları hakkında fikir sahibi olacak.

Çocuklarla küçük bir bahçe veya teras nasıl tasarlanacağı ve orada nasıl sebze yetiştirileceği üzerine uygulamalar yapacağız.

Yetiştirdiğimiz sebzelerimizden de sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayacağız. Çocukların beslenme alışkanlıkları ve bilinç düzeylerinde de farklılıklar yaratmayı hedefliyoruz.

Çalışmalarımıza ilgi duyan velilerimiz içinde programlarımız mevcuttur.