Scamper Tekniği Nedir?

Okul Öncesi Eğitim‘in temel amaçlarından biri de çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmektir. Bunun için hayal kurmak, farklı düşünmek, orijinal ve sezgi, yaratıcı düşünmenin en önemli unsurlarındandır. Bu noktada Scamper Tekniği devreye giriyor. Çocuklar Scamper Tekniği ile bu aşamaların hepsini kullanır ve yeni bir ürün ortaya koyabilir. Öyleyse scamper tekniği nedir? çalışma örnekleri nelerdir?

Scamper esasen yönlendirilmiş beyin fırtınası tekniğidir. Bundan dolayı uygulamalar esnasında çocukların söyledikleri her fikir değerlendirilir ve farklı düşünmeleri için cesaretlendirici olunur. Scamper‘in temek özelliği, tek bir nesne üzerinde ve önceden belirlenmiş adımları takip ederek, o nesne hakkında beyin fırtınası yapmaktır. Ancak bu beyin fırtınası belirli basamaklar izlenerek gerçekleştirilir. Scamper ile seçilen nesne değiştirilir, parçalara ayrılır, geliştirilir ya da başka nesneler ile birleştirilir. Farklı fikirlerin ortaya çıkabilmesi için öğrenciye sorular yöneltilir ve bu sorular, öğrencilerin düşünmedikleri yönleri de düşünmelerini, yaratıcılık ve düşünme becerilerini geliştirmelerine olanak tanır.

Scamper Ne Anlama Gelir?

İngilizce kökenli bir kelime olan ve korku ya da heyecandan kaynaklanan, hızlı ve hafif adımlarla koşturmak anlamına gelen Scamper, 7 kelimenin baş harflerinden oluşur:
S: Substitude (Yer değiştirme): Şemsiyenin yerine ne kullanabilirsin?
C: Combine (Birleştirme): Şemsiyeyi başka hangi nesneyle birleştirebilirsin?
A: Adapt (Uyarlama): Şemsiye hiç icat edilmemiş olsaydı onun yerine ne kullanırdın?
M: Modify, Magnify, Minify (Değiştirme, büyütme, küçültme): Şemsiye daha ağır / hafif / küçük olsaydı nasıl olurdu?
P: Put to other uses ( Başka amaçlarla kullanma): Şemsiye bizi yağmurda ıslanmaktan koruyor. Öyleyse şemsiye başka hangi amaçlarla kullanabilir?
E: Eliminate (Yok etme, çıkarma): Şemsiyenin hangi parçasını çıkartabilirsin?
R: Reverse, Rearrange (Tersine çevirme veya yeniden düzenleme): Şemsiyeyi sen tasarlamış olsaydın nasıl bir tasarım yapardın?

Görüldüğü gibi Scamper öğretimsel bir tekniktir ve kelimeyi oluşturan yedi kelimenin ilk harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulan, kelimenin sözlük anlamı ile de uyumlu olan bir akrostiştir.

Scamper Çalışma Örnekleri Nelerdir?

Bu teknik değişik dönemlerde beş-altı yaş grubu çocuklar ile gerçekleştirilebilir.  Çalışma örnekleri aşağıdaki gibidir:
Ayakkabı olmasaydı  gezmek için ayağımıza başka ne giyerdik?
Dişlerimizi fırçalamak amacıyla diş fırçası yerine başka ne kullanabiliriz?
Buzdolabı ile hangi nesneyi birleştirsek daha gelişmiş olur?
Okuduğun kitap konuşsaydı öğretmenine ne söylerdi?
Ütü masası ile ütü arasında nasıl bir ilişki vardır?

> Scamper soruları ve çalışma örnekleri için daha önceki yazılara göz atabilirsiniz

> Eğitim Metotlarında Scamper Tekniğinin Kullanılması