SIKÇA SORULAN SORULAR

Kurumunuzda deneyimli bir psikolog ya da pedagog danışmanlık yapıyor mu?

Okulumuzda psikologumuz mevcuttur. Psikologumuz anne-babalara danışmanlık hizmeti vermekte ve çeşitli ölçme araçlarını kullanarak çocuklarımızın bireysel gelişim takiplerini yapmaktadır.

Öğretmenleriniz veya usta öğreticileriniz hangi okullardan mezun oluyor?

Okul idareci ve öğretmenleri kadrolu ve alanlarında nitelikli üniversite mezunlarıdır.

Kurum şu anda ebeveyn ve öğretmenleri için eğitim veriyor mu? Ya da çalışanlarını eğitime gönderiyor mu?

Öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlarımız düzenli olarak seminerlere yada konferanslara katılmaktadır.Bunun yanı sıra kendi alanlarıyla ilgili eğitimlere de gönderilmektedir.

Çocukların yaşına uygun ve dengeli bir yemek programı var mı?

Yemek programı, okul idareci ve öğretmenleri tarafından yeterli ve dengeli beslenme kuralları dikkate alınarak hazırlanmaktadır.Ayrıca çocuk doktoru tarafından da son kontrolü yapılmaktadır.

Çocuklara verilen günlük yemek örnekleri uygun ortamda 24 saat saklanıyor mu?

Evet,her türlü ihtimale karşılık 24 saat saklanmaktadır.

Duman alarmı, karbondioksit dedektörü, yangın alarmı, yangın tahliye merdiveni ve yangın söndürücüler var mı?

Her katta duman alarmı,karbondioksit dedektörü,yangın alarmı ve yangın söndürücüler bulunmaktadır.Ayrıca yangın merdivenimizde bulunmaktadır ve İtfaiye tarafından da düzenli olarak gerekli denetimlerden ve kontollerden geçmektedir.

İlk yardım dolabı ve çantası var mı?

Evet bulunmaktadır. İş Güvenliği Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı tarafından da kontrol edilmiştir.

Acil durumda uygulanacak kuralların görünür şekilde asılı mı? (Telefon numaraları, suni tenefüs ve boğulma müdahalesi tabelaları, çıkış noktaları vs.)

Her kata yer alan telefonların yanına ‘Acil Durum’ telefon bilgileri asılmıştır.Ayrıca gerekli tüm uyarı tabelalarımızda gerekli yerlerde bulunmaktadır ve bu konu da tüm personelimiz bilgilendirilmiştir.

Yangın tatbikat planı var mı? Düzenli olarak yangın tatbikatı yapılıyor mu?

Evet,yapılmaktadır. Ayrıca yapılan tün tatbikatların  raporları da  bulunmaktadır.

Sınıflarda kaç çocuk başına kaç ögretmen düşmektedir? Okulda her öğrenciye yeterli sayıda öğretmen var mı? (Kaç öğretmen ve kaç çocuk var?)

Sınıf mevcut sayımız maximum 12 kişidir. Her sınıfta bir sınıf öğretmeni birde yardımcı öğretmen bulunmaktadır.

Girişte güvenlik görevlisi var mı?

Okulumuzun girişinde güvenlik görevlisi bulunmaktadır.

Bahçe oyuncaklarının güvenliği için gerekli kontroller düzenli olarak yapılıyor mu?

Gerekli  kontroller  ve bakımı bizzat okul idaresi tarafından düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Okulda güvenlik kamerası sistemi var mı?

Okulumuz güvenlik kamerası ile 24 Saat kontrol edilmekte ve Öğrenci giriş-çıkışları devamlı olarak idarenin gözetimi altında olmaktadır.

Bu sisteme ebeveynler erişebiliyor mu?

Hayır, MEB bakanlığı tarafından velilerin erişmesi yasaklanmıştır  fakat velilerimiz okulumuzda sürekli açık olan ekranımızdan seyredebilirler.

Okul çalışanları suni solunum ve ilk yardım eğitimi almışlar mı?

Çalışan tüm personelimizin İlk yardım sertifikaları bulunmaktadır.

Tuvaletler, bez değişilen yerler, musluklar, yataklar, yerler, eşyalar, oyuncaklar ve yemek yenilen yerler sıkça temizleniyor mu? (Ne sıklıkta?)

Gün içerisinde çocuklarımız kullandığı bütün alanlar sürekli olarak temizlenmekte, aynı zamanda temizlik alışkanlıklarının gelişmesi için çocuklarımızda cesaretlendirilmektedir.Bunun yanı sıra okulumuz içinde kullandığımız bütün materyaller sıklıkla temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.

Okulla ev arasında servis arabası var mı?

Okul servisimiz bulunmaktadır.

Servis arabasında çocuklara yardımcı olan bir eleman-öğretmen var mı?

Servis aracında, yardımcı bayan personel bulunmaktadır.

Hava koşulları müsait olduğu sürece çocukların her gün dışarıda oynadığı bir süre var mı?

Bahçemizde oynayabilecekleri oyun parkı bulunmaktadır. Öğretmenleri nezaretinde müsait hava şartlarında bahçemizde değişik etkinlikler yapma ve parkta oynama imkanı bulunmaktadır.

Tuvalet eğitimini henüz tamamlamamış çocukları okula kabul ediyor musunuz?

Evet, Kabul ediyoruz.

Her yaşa uygun, yeterli sayıda, temiz ve iyi durumda olan oyuncak ve kitaplar var mı?

Okulumuzun bir köşesi ‘Kitap Okuma’ köşesi olarak dizayn edilmiş olup ayrıca kütüphane odası mevcuttur. Ayrıca gerek sınıflarımızda gerek oyun köşesi alanlarımızda yeterli sayıda oyuncak bulunmaktadır .Kitaplarımızın ve oyuncaklarımızın kontrolleri de düzenli bir şekilde öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Piknik, müze gezisi, havuz ya da özel ziyaretçiler gibi aktiviteler var mı?

Geziyle öğrenmede amaç, çocuğa dinleyerek ya da okul da edinemeyeceği bilgileri bizzat yaşayarak edinmelerini sağlayacak ortamlar hazırlamaktır. Her ay belirli bir temada gezi organize edilir. Gezinin teması doğa ya da sanat gibi alanlar olabileceği gibi, özel günler de olabilir. Sizlerden yazılı izin alınarak öğrencinin katılımı sağlanan bu geziler Okul Müdürü, Sınıf Öğretmenleri, Yardımcı Öğretmenler gözetiminde yapılmaktadır.

Çocuğun günlük aktivitelerden soluklanmasını sağlayacak sessiz zaman ya da uyku zamanı günlük planda yer alıyor mu?

Okulumuzda ‘Uyku Odası’ bulunmaktadır. Aynı zamanda çocuklarımız gün içerisinde bu odada dinlenebilmektedirler.

Çocuk hasta olduğunda, özel bir tatil için gelmediğinde, hava koşulları nedeniyle gelmediğinde bu süreler ödemeden düşülebiliyor mu?

Eğitim yılı içerisinde hastalık, tatil ve benzeri mazeretlerle ödenmiş ücret  veliye iade edilmez. Ancak 15 gün ve daha uzun süreli rapora dayalı devamsızlıklar ile yangın, doğal afet, salgın hastalık, iklime dayalı olağanüstü durumlarda; mülkî makamların ve Hıfzısıhha Kurulunun gerekli görmesi ve aralıksız 15 gün veya daha fazla süre ile eğitime ara verilmesi durumunda, önceden alınan ücret bir sonraki ayın ücretine sayılır.”

Çocuğun gelişimi ve günlük olarak neler yapıldığı konusunda ebeveynlere bilgi veriliyor mu? Haftalık ve aylık yazılı raporlar var mı? Veli toplantısını yapılıyor mu?

Her ay sonu velilerimize,öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan ‘Aylık Veli Bilgilendirme’ raporu verilmektedir.Ayrıca 1. Dönem ve 2. Dönem sonunda tüm brans öğretmenlerimizin de raporları bulunduğu karne verilmektedir. 1.Dönem ve 2 .Dönem olmak üzere 2 kere de Veli Toplantısı yapılmaktadır.

Okula alışma, oryantasyon süreci nasıl işliyor ?

Çocuğun okula başladığı ilk hafta yanında mutlaka velisi veya çocuğun tanıdığı ve güven duyduğu biri olmalıdır. Okulun birinci günü çocuğun okulda bir saat kalması yeterlidir. Sonraki günlerde bu süre en az birer saat uzatılır. İkinci haftanın ilk günü genellikle çocuk velisi olmadan okuldaki programına katılır. Ancak, bazı özel durumlarda oryantasyon ikinci haftaya uzar. Oryantasyon bitiminde çocuğunu okula bırakan velilerin olabildiğince hızlı ve kararlı olmaları gerekmektedir. Çocuğunuzdan ayrılırken geçireceğiniz vakti olabildiğince kısa tutmaya çalışmalı ve çocuğun okula başlamasıyla ilgili yaşadığınız tedirginlikleri çocuğa yansıtmamaya özen göstermelisiniz. Göstereceğiniz kararlı tutum çocuğunuzun okula alışma sürecini hızlandıracak ve hayatındaki bu önemli değişikliğe daha hızlı adapte olmasını sağlayacaktır.

Ebeveynlerin çocukları gözlemesine, aktivitelere katılmasına, kuralları tartışmasına, öneriler yapmasına sıcak bakılıyor mu? Aileler okul yaşantısına aktif olarak dahil olabiliyor mu?

Aile katılımlarıyla ebeveynler belirli günlerde okula gelip çocuklarıyla beraber çeşitli etkinliklere dahil olurlar. Ebeveynin ne zaman okula geleceği ve nasıl br etkinliğin içinde bulunacağı konusu sınıf öğretmeni ile beraber belirlenir.

Günlük program çocukların eğitimi, problem çözme, bağımsız düşünme, işbirliği, kendine güven, başkalarının haklarına ve duygularına saygı duyma gibi karakter özelliklerinin geliştirilmesi, kişisel temizlik alışkanlıklarının kazandırılması gibi hedefleri dengeli bir şekilde içeriyor mu?

Günlük programlarımız, iki ana fikirden yola çıkarak hazırlanmaktadır. Birincisi, her çocuk kendine özeldir ve tek bir yöntemle gelişimine katkıda bulunulamaz. İkinci önemli ana fikir ise, hazır düşünceyi çocuğa kabul ettirmektense, çocuğa düşünmeyi öğretmektir.

Yıllık peşin ödemelerde indirim olanağı var mı?

Yıllık peşin ödemelerimizde indirimimiz bulunmaktadır.

Kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

Ön Kayıt Başvuru Formu (Okul tarafından verilecek ve doldurulacaktır), 6 Adet Fotoğraf , Aşı Kartı Fotokopisi, Anne-Baba- Cocuk  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve Sağlık Raporu istemekteyiz.

Kurumun temizliği ne sıklıkla, kim tarafından yapılıyor?

Okulumuzda tam zamanlı çalışan bayan temizlik görevlimiz bulunmaktadır ve bütün gün düzenli olarak okulumuzun temizliğinden sorumludur.

Günlük bilgilendirme defteri, veli-öğretmen iletişimi var mı ?

Günlük Veli Bilgilendirme defterimiz yoktur.Bunun yerine her çocuğa ait dosya bulunmaktadır.Gerekli iletişim bu dosya aracağı yapılmaktadır.Ayrıca gün içerisinde öğretmenlerimiz uygun oldukları saatlerde de velilerimizi aramaktadır.

Sınıflarda aylara / yaşlara göre dağılım nasıl ?

Sınıflardaki dağılımımız,çocuklarımızın doğduğu yıla göre yapılmaktadır.