En Yaratıcı Okul Öncesi Etkinlikleri İçin Örnekler

Bu yazı, yaratıcı okul öncesi etkinlikleri ve onların önemini anlatmaya yönelik bir içeriğe yönelik olmadığı halde konuya bu tür etkinliklerin yararlarından bahsederek başlamakta fayda var.

Bilindiği üzere, anaokulu etkinlikleri olarak da adlandırabileceğimiz çalışmalar çocuklar üzerinde; bilişsel, sosyal, duygusal açılardan olumlu etkiler taşımaktadır ve onlara fiziksel, psikolojik katkılar sağlamaktadır.

Çocukların kişiliklerinin yeteneklerinin gelişmesinde vazgeçilmez işlevsellikleri vardır. Ayrıca çocukların okul dönemine hazırlanması konusunda da yararlılıkları bilinmektedir.

Yeteneklieller’de Etkinlik Uygulama Kriterleri

Bakırköy Yeteneklieller Anaokulu’nda okul öncesi etkinlikler bireysel ve gruplar halinde tasarlanmakta, gruplar da etkinliğe göre ya tüm sınıf halinde ya da küçük gruplar halinde olabilmektedir.

Etkinliklerde gözetilen önemli unsurlardan biri çocukların bireysel yetenek yönelimleri ve gelişim seviyeleridir. Buna ek olarak çocukların ilgisini çekebilecek, katılımını kolaylaştıracak, etkinlikten yararlanım imkânlarını arttıracak yaratıcı içerikler de, etkinliklerin tasarlanmasında önemli kriterler arasındadır.

Nesne veya eşyalarla neler yapılabileceğinin uygulamalarla gösterildiği artık materyallerle süslemeler, oyun hamuru etkinlikleri, kâğıt işleri, elişi etkinlikleri, sınıf süsleme; eser yaratma duygusunun harekete geçirildiği sanatsal etkinlikler; tarihi, kültürel mekanların, iş alanlarının ve sanatsal aktivitelerin olduğu yerlerin ziyaret edildiği alan gezileri, bu açıdan çocukların beğenisini kazanan, içten katılım sağladıkları çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.

Sıradışı Bir Etkinlik: RUNTOFD İstanbul Koşusu

Runtofd Koşusu 2018 ResimleriBunun yanında okul öncesi etkinlikleri arasında “sosyal sorumluluk” duygusuyla gerçekleştirilen sportif faaliyetlere katılmak da çocuklara üst düzeyde katkı sağladığı gibi yine onların büyük bir heyecanla katılım sağladıkları etkinlikler arasında sayılabilir.

Örneğin Bakırköy Yeteneklieller Anaokulu’nun da katılım sağladığı, RUNTOFD İstanbul Koşusu. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin öncülüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu koşunun bu yıl 7 Ekim 2018’de gerçekleştirilen ayağında anaokulu öğrencileri için de özel bir parkur vardı.

Adı geçen rahatsızlık konusunda kamuoyunda farkındalık yaratma amacı taşıyan geleneksel koşunun, anaokulu ayağında her zaman çok güzel görüntüler oluşmaktadır.

Çocukların duyduğu heyecan bir yana birincilik için de kıyasıya yarışan çocukların taşıdıkları coşkuyu görmek tüm katılımcılara ve izleyicilere de büyük bir keyif veriyor. Tabii ki, tüm yarışların tek galibi gerçekte, bu rahatsızlığa karşı toplumda giderek artan farkındalık oluyor.

Mad Science Etkinlikleri

Diğer yaratıcı okul öncesi etkinlikleri örneklerimiz arasında anaokulunda çocukların bilime yatkınlıklarını geliştirmek için ilgi çekici basit ve küçük bilimsel deneyler yaptığımız programımızın adı ise Mad Science programıdır. Linkten daha detaylı bildi edinebilirsiniz.